//Fizjoterapia przy spastyczności po udarze mózgu
Fizjoterapia przy spastyczności poudarowej

Fizjoterapia przy spastyczności po udarze mózgu

Spastyczność kończyn to jedno z częstszych powikłań pacjentów po przebytym udarze mózgu. Stan ten wynika z nieprawidłowego napięcia mięśniowego, które prowadzi do sztywności i trudności w ruchu co znacząco utrudnia codzienne funkcjonowanie i proces rehabilitacji. Mimo braku skutecznej metody leczenia spastyczności, fizjoterapia pomaga obniżyć napięcie mięśniowe i złagodzić bóle spastyczne a także poprawić mobilność u pacjentów z zaburzeniami motorycznymi.

Dlaczego fizjoterapia jest ważna w spastyczności po udarze?

Fizjoterapia odgrywa istotną rolę w procesie rehabilitacji po udarze mózgu, szczególnie w kontekście spastyczności. Przyczynia się do poprawy symetrycznego ułożenia ciała i obniżenia napięcia mięśniowego. Jest to niezwykle ważne, gdyż właściwa terapia może znacząco poprawić jakość życia pacjentów, umożliwiając im większą samodzielność i powrót do wykonywania codziennych aktywności.

Fizjoterapia przynosi ulgę w bólu i wspomaga odzyskiwanie sprawności motorycznej. Specjalnie dobrane zabiegi, takie jak masaż czy kinezyterapia pozwalają na skuteczną rehabilitację, zwiększając zakres ruchów i wzmacniając mięśnie. Ponadto, jest to metoda bezpieczna, która może być stosowana równolegle z innymi formami leczenia.

Zabiegi stosowane przy spastyczności

Fizjoterapia jest bardzo skuteczna w niwelowaniu bólu i wspomaganiu motoryki, co jest szczególnie ważne przy leczeniu spastyczności. Zabiegi takie jak krioterapia, hydroterapia, terapia ciepłem, wibracje, czy specjalistyczne masaże mogą być skuteczne w obniżaniu napięcia mięśniowego. Jednak to kinezyterapia, czyli terapia ruchowa, jest uznawana za najbardziej efektywną. Daje ona pacjentom szansę na odzyskanie zakresu ruchu i siły mięśniowej. Dzięki doborowi specjalnych ćwiczeń ściśle dopasowanych do potrzeb pacjenta jest on w stanie nie tylko odzyskać odpowiedni zakres ruchowy, ale także wzmocnić mięśnie i odzyskać odpowiednią pozycję ciała. Równie istotna jest terapia wykorzystująca stymulację mięśni za pomocą impulsów elektrycznych. Działanie prądem o małej częstotliwości na dokładnie te mięśnie, które wymagają rozluźnienia to jedna z bardziej precyzyjnych metod leczenia spastyczności.

Skuteczność fizjoterapii

Mechanizm powstawania spastyczności jest dobrze poznany – wynika z nieprawidłowej pracy neuronów po uszkodzeniu mózgu. Choć nie istnieje metoda pozwalająca na całkowite wyleczenie spastyczności, odpowiednio dobrane terapie mogą znacząco poprawić jakość życia pacjentów. Fizjoterapia odgrywa tutaj centralną rolę, ponieważ dzięki niej możliwa jest poprawa symetrii ciała i redukcja napięcia mięśniowego.

Skuteczność fizjoterapii zależy od wielu czynników, w tym od indywidualnego dobierania terapii do potrzeb pacjenta. Wnikliwy wywiad i specjalistyczne badania pozwalają na dostosowanie terapii do poziomu spastyczności, co może przyczynić się do poprawy samodzielności pacjenta. Ponadto, stała opieka fizjoterapeuty zapewnia właściwe wykonywanie ćwiczeń i korektę błędów, co jest nieosiągalne przy samodzielnych ćwiczeniach w domu.

Bibliografia

  • B. Olchowik, W. Sobaniec, E. Sołowiej, P. Sobaniec, Aspekty kliniczne zwalczania spastyczności.
  • S. Lennon, G. Ramdharry, G. Verheyden, Fizjoterapia w chorobach neurologicznych
  • R. Dymarek, K. Ptaszkowski, L. Słupska, M. Paprocka – Borowicz, J. Taradaj, T. Halski, J. Rosińczuk, Leczenie poudarowej spastyczności z uwzględnieniem wybranych metod fizjoterapeutycznych i usprawniania kontroli motorycznej – przegląd aktualnych dowodów naukowych.