//Trombektomia mechaniczna – nowoczesna metoda leczenia udarów mózgu
Trombektomia mechaniczna

Trombektomia mechaniczna – nowoczesna metoda leczenia udarów mózgu

Udar mózgu jest zjawiskiem nagłym i zagrażającym życiu, który, jeżeli nie zostanie natychmiastowo rozpoznany i leczony może prowadzić do poważnych uszkodzeń mózgu, włączając w to całkowity lub częściowy paraliż. Do charakterystycznych objawów udaru zalicza się drętwienie jednej strony ciała, opadanie kącika ust oraz zaburzenia mowy. Trombektomia mechaniczna to nowoczesna metoda leczenia udaru niedokrwiennego mózgu, która staje się coraz bardziej popularna, zwłaszcza w sytuacjach, gdy czas jest kluczowy.

Trombektomia Mechaniczna – czym jest?

Trombektomia mechaniczna jest uważana za jedną z najnowocześniejszych metod leczenia udaru niedokrwiennego mózgu. Zabieg ten polega na usunięciu wewnątrznaczyniowym zatoru z tętnicy mózgu. Często jest poprzedzany trombolizą, procesem polegającym na podaniu dożylnie leku przeciwkrzepliwego, który ma na celu rozpuszczenie skrzepliny blokującej naczynie mózgowe. W przypadku udaru mózgu, kluczowe jest jak najszybsze rozpoznanie pierwszych objawów i podjęcie odpowiednich działań, aby zapobiec poważnym uszkodzeniom mózgu. Dlatego zabieg trombolizy powinien być wykonany jak najszybciej, niezwłocznie po wystąpieniu objawów, najpóźniej jednak w ciągu 4 godzin od ich pojawienia się.

Jednak nie każdy pacjent nadaje się do zastosowania trombolizy. Pacjenci, którzy mają problem z zaburzeniem krzepnięcia krwi – co może być spowodowane stosowaniem niektórych leków kardiologicznych – mogą nie kwalifikować się do tego typu zabiegu. Trombektomię mechaniczną stosuje się w przypadku, gdy leczenie farmakologiczne nie jest skuteczne lub istnieją przeciwwskazania do jego zastosowania.

Objawy udaru niedokrwiennego mózgu

Udar niedokrwienny mózgu jest jednym z najczęściej występujących zaburzeń, często będącym wynikiem chorób takich jak cukrzyca typu II, miażdżyca, otyłość, migotanie przedsionków i wielu innych. Zwykle dotyka on osoby powyżej 50 roku życia. Udar to zaburzenie funkcji mózgu, wywołane nieprawidłowościami w krążeniu krwi, które utrzymują się dłużej niż 24 godziny. Nasilenie objawów u pacjenta zależy od lokalizacji ogniska udarowego.

Do charakterystycznych objawów udaru niedokrwiennego mózgu zalicza się zaburzenia funkcji ruchowych, zaburzenia czucia po jednej stronie ciała, problemy z rozumieniem prostych komunikatów i mową, zaburzenia widzenia, problemy z równowagą i koordynacją, nagłe silne bóle głowy, wymioty, czy zaburzenia świadomości.

Jak udzielić pomocy przy udarze mózgu?

Szybka pierwsza pomoc już przy pierwszych objawach udaru mózgu jest kluczowa, aby zapobiec uszkodzeniom kolejnych obszarów mózgu. Jeśli zauważymy wskazane wyżej, należy jak najszybciej wezwać pogotowie, a przed jego przyjazdem udzielić choremu niezbędnej pomocy.

Pierwsza pomoc obejmuje ułożenie chorego w trakcie udaru w pozycji bocznej. Nie podajemy żadnych leków, jedzenia ani napojów, a jeżeli osoba przestanie oddychać, rozpoczynamy resuscytację i utrzymujemy ją do przyjazdu pogotowia.

Statystyki wskazują, że w Polsce w ciągu roku udaru doznaje około 70 000 osób, zwykle po 50. roku życia. Należy pamiętać, że osoba z udarem powinna trafić do szpitala w ciągu nie dłużej niż 4 godzin od wystąpienia pierwszych objawów. Trombektomia mechaniczna jest ważnym elementem leczenia, które może znacząco poprawić rokowania chorego.

  • Bibliografia
    https://www.szpitalepomorskie.eu/pacjentka-z-udarem-niedokrwiennym-mozgu-uratowana-dzieki-zabiegowi-trombektomii-mechanicznej/
  • https://www.mp.pl/pacjent/udar/udar-mozgu/136033,udar-mozgu-jak-udzielic-pomocy